Hakkımızda

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma çabalarını 50 yılı aşkın bir süredir destekliyor. UNDP, Türkiye’nin kalkınma sorunlarına pratik ve yenilikçi çözümler bulmayı amaçlıyor ve bu sorunları ele almak için Hükümet ve diğer ortaklarla birlikte projeler yürütüyor. UNDP, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve iş dünyası da dahil olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası kuruluşla yakın iş birliği içinde çalışıyor.

UNDP Türkiye, insanların daha iyi, insana yakışır yaşamlar sürmelerine yardımcı olmak ve gezegenimizi korumak için çalışıyor; en dezavantajlıları desteklemeyi ve kimseyi geride bırakmamayı amaçlayarak Türkiye’nin 2030’a kadar Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşma çabalarını destekliyor.

UNDP, Şubat 2023’te Türkiye’de yaşanan yıkıcı depremlerin ardından ilk günlerden itibaren bölgenin toparlanmasına ve insanların normal hayata dönmesine mümkün olan en kısa sürede katkıda bulunacak önlemlere odaklanarak müdahaleye başladı.

UNDP, Türkiye’deki uzun yıllar süren varlığı ve deprem felaketlerinden sonra ülkelerin yeniden inşa sürecine yardımcı olma konusundaki geniş küresel deneyimine dayanarak, bu çabaya destek sağlama konusunda iyi bir konumda bulunuyor.

UNDP, Türkiye’nin Şubat 2023 depremlerinin neden olduğu hasar ve kayıpları 103.6 milyar ABD doları olarak tahmin eden Türkiye Deprem Toparlanma ve Yeniden İmar Değerlendirmesi (TERRA) adlı afet sonrası ihtiyaç değerlendirmesine de destek oldu. TERRA, iyileşme için prensipler ve öncelikler belirleyerek UNDP’nin deprem sonrasında atılacak adımlara katkıda bulunmasını şekillendiren bir dizi harita çıkardı.

UNDP’nin deprem sonrası toparlanma faaliyetleri dört öncelikli alan üzerinde yoğunlaşıyor:

  • Hassas gruplar için bakım hizmetlerini yeniden sağlama
  • Atık ve deprem enkazının yönetimini iyileştirme
  • Geçim kaynaklarını yeniden sağlama ve ticari faaliyetleri canlandırma
  • Tehlikede olan kültürel mirası koruma

Kültürel mirasın korunması ve restore edilmesi, UNDP’nin deprem yanıtındaki en üst önceliklerden biri. UNDP, hasar görmüş ve tehlikede olan eserleri korumak için kendi finansmanını kullanarak yerel paydaşlara destek oluyor. Bugüne kadar eserlerin koruma altına alınması ve depolanması için ve ayrıca müze personelinin konaklama ve çalışma alanı olarak kullanması için acil durum konteynerleri ve gelişmiş koruma ekipmanı gönderdi ve ayrıca deprem bölgesindeki varlığını kullanarak özel sektörü kültürel miras ve toplum diyaloğu için harekete geçirdi.

UNDP, söz konusu büyük ihtiyaçların karşılanmasında Türkiye halkına ve Hükümetine yardımcı olmak için, depremlerde yıkılan veya hasar gören kültürel mirasın restore edilmesini desteklemek amacıyla küresel bir bağış kampanyası başlattı.

UNDP Türkiye’nin küresel bağış kampanyası ile ilgili sorularınız için lütfen savethelegacy.tr@undp.org adresine e-posta gönderin.

UNDP Türkiye hakkında daha fazla bilgi için lütfen tr.undp.org adresini ziyaret edin.

UNDP