Sıkça Sorulan Sorular

Kültürel miras, bir topluluğun kimliği ve tarihinin hayati bir parçasıdır. Onu korumak, toplulukların felaket sonrası iyileşmelerine, geleneklerini sürdürmelerine, yaşamlarını ve geçim kaynaklarını yeniden inşa etmelerine yardımcı olur.

Somut ve somut olmayan kültürel mirasın korunması, toplulukların afetlerden kaynaklanan travmaları atlatmalarına, onları birbirine bağlayan kültürel uygulamaların devamlılığını sağlamalarına, geleneksel zanaatları canlandırmalarına ve "yaşamı" yeniden inşa etmelerine destek olacak.

Desteğiniz, geleneksel sanat, zanaat ve mutfakları canlandırmaya yardımcı olarak bölgedeki küçük işletmelerin ve yerel pazarların yeniden faaliyet göstermesine katkıda bulunacak; bu da turistlerin ziyaret etmek isteyeceği kültür mozaiğinin yeniden oluşturulmasına yardımcı olacak.

UNDP'nin "Kültürel Mirasa Sahip Çık" kampanyası, Türkiye’de ve dünyanın her yerindeki kişi ve kuruluşlara, toparlanma ve yeniden inşa konusunda görünür bir şekilde katkıda bulunma fırsatı sunuyor. Hepimiz, gelecek nesiller için bölgenin kültürel mirasını koruma konusunda ortak bir sorumluluğa sahibiz.

Cömert bağışınız, hasar görmüş veya yıkılmış tarihi yapıların restorasyonunda önemli bir rol oynayacak. Süreç, belirlenmiş yönergelere ve yaygın restorasyon uygulamalarına bağlı kalınarak, bu yapıların tarihi bütünlüğünün korunmasını sağlayacak. Bu, mümkün olduğunca özgün malzeme ve tekniklerin kullanılmasını ve tarihi restorasyon konusunda uzmanlığa sahip zanaatkârların dahiliyetini içeriyor. Ayrıca, restorasyon çalışmalarının restorasyon standartlarını karşıladığından ve bu değerli simgelerin kültürel önemini koruduğundan emin olmak için düzenli denetimler ve değerlendirmeler yapılacak. Ek olarak, değerli tarihi eserlerin korunması ve restorasyonu için kritik olan temel makine ve özel ekipmanlar da bağışlar aracılığıyla sağlanacak.

Ancak, bağışınızın etkisi fiziksel restorasyonun ötesine geçerek toplulukların yeniden ayağa kalkmasına katkıda bulunacak. Bağışlarınız, hem somut hem de somut olmayan kültürel mirasa dayalı geçim kaynaklarının yeniden canlandırılmasını kolaylaştıracak. Kuşaktan kuşağa aktarılan becerilere sahip geleneksel zanaatkârlar, mesleklerini uygulamak ve korumak için yeni fırsatlar bulacak. Üstelik, genellikle bu tarihi mekanlarla iç içe olan yerel turizm de canlanacak ve bölgedeki işletme ve girişimciler için sürdürülebilir bir gelir kaynağı sağlanacak.

Esas olarak, katkınız sadece bu değerli simgelere yeni bir yaşam kazandırmakla kalmayacak, aynı zamanda bölgedeki toplulukların yeniden inşasının da temeli olacak. Birlikte, ortak kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılmasını sağlayabiliriz.

Evet, kampanya, depremden etkilenen bölgenin kültürel ve coğrafi çeşitliliğini yansıtan hem somut hem de somut olmayan kültür varlıklarının özenle seçilmiş bir koleksiyonunu içeriyor. Bunlar; Arsemia Ören Yeri (Adıyaman), Gaziantep Kalesi, Mar Yuhanna Rum Ortodoks Kilisesi (Hatay), Sarımiye Camii (Hatay), Hatay Arkeoloji Müzesi, Tarihi Maraş Çarşısı ve somut olmayan kültürel mirastır. Ancak aynı zamanda, depremden etkilenen bölgedeki diğer somut ve somut olmayan kültürel mirasın restorasyonu için de daha geniş bir fon arayışını da içeriyor.

Eğer bağışınızı belirli bir alana tahsis etmek istiyorsanız, lütfen bağışınızı yaparken yorum bölümünde bunu belirtin. Böyle bir açıklama yapılmadığı takdirde katkınız genel bir bağış olarak kabul edilecektir.

Sadece maddi destek değil ayni destekler de memnuniyetle değerlendirilmektedir. Lütfen savethelegacy.tr@undp.org adresinden bizimle iletişime geçin.

Ayrıca, duyurularımızı sosyal medyada paylaşarak ve aylık e-bültenimiz Yeni Ufuklar'a abone olarak bağış çağrımızı yaygınlaştırma çabalarımıza destek olabilirsiniz.

UNDP Türkiye'nin Sosyal Medya Hesapları:

UNDP Türkiye Twitter

UNDP Türkiye Instagram

UNDP Türkiye Facebook

UNDP Türkiye LinkedIn

UNDP Türkiye YouTube

UNDP Türkiye Telegram

Yeni Ufuklar bültenine abone olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Teşekkür ederiz.

UNDP Türkiye web sitesi, sosyal medya hesapları ve aylık e-bülteni Yeni Ufuklar aracılığıyla gelişmeler konusunda düzenli olarak bilgi paylaşılacak. Diğer sorularınız için savethelegacy.tr@undp.org adresinden bize ulaşabilirsiniz.

UNDP Türkiye'nin Sosyal Medya Hesapları:

UNDP Türkiye Twitter

UNDP Türkiye Instagram

UNDP Türkiye Facebook

UNDP Türkiye LinkedIn

UNDP Türkiye YouTube

UNDP Türkiye Telegram

Kesinlikle. Bilgilerinizin güvenliği ve gizliliği en büyük önceliğimizdir. Bilgilerinizi korumak ve çevrimiçi bağışlar için güvenli bir ortam sağlamak amacıyla endüstri standardı SSL (Güvenli Soket Katmanı) teknolojisini kullanıyoruz. Kişisel bilgilerinizi kimseye satmayacak, takas etmeyecek veya bize özel olarak bu konuda izin vermediğiniz sürece kimseyle paylaşmayacağız.

Bağışlar, ikamet ettiğiniz ülkedeki kanunlar çerçevesinde vergiden düşülebilir veya düşülemez. Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bağışçılar, vergiden düşülebilir bir bağış için UNDP'ye https://www.every.org/undp/f/undp-turkiye-earthquake#/donate/card adresinden bağışta bulunabilir. Bu konudaki özel durumları sormak için lütfen savethelegacy.tr@undp.org adresinden bize ulaşın.

Dijital bağış platformu olarak Every.org'u kullanıyoruz. Every.org, banka kartları, kredi kartları, banka (yalnızca ABD hesapları için), PayPal, Venmo, kripto para, DAF, hisse senedi bağışları ve diğer mobil ödeme seçenekleri (Apple Pay/Google Pay) gibi ödeme yöntemlerini kabul etmektedir.

Tüm çevrim içi bağışlar, işlem yapıldığında ABD Doları cinsinden gerçekleşir. Fonlar UNDP'nin merkezi bankasına otomatik olarak yatırılır ve bu fonlar ABD Doları cinsinden UNDP Türkiye’ye aktarılır.

UNDP