Arsemia Ören Yeri, Adıyaman

 

Kommagene Krallığı’nın antik yazlık başkenti Arsemia’da farklı kültürlerin kaynaşmasını temsil eden el sıkışma kabartması yer alıyor. Akropolis, bu kaybolmuş zaman dilimini düşünmek için nefes kesen manzaralar ve huzurlu bir oturma alanı sunuyor.

M.Ö. 2. yüzyılda kurulan yerleşim, günümüz Türkiye’sinin Adıyaman ilinde bulunuyor. Krallık, Ermeni, İran, Suriye ve Roma imparatorlukları arasında bir kavşak ve tampon görevi görüyordu. Kommagene kralları, yerleşimde bulunan mimari ve sanatsal öğelerden de anlaşılacağı gibi, Yunan ve Pers kültürlerini sentezlemeye çalıştı. Arsemia’daki saray, tanrıları ve kralları el sıkışırken tasvir eden kabartmalara sahiptir. Bu antlaşmalardan en popüler olanı, Kral Mithridates ile efsanevi kahraman Herkül arasındaki alışverişi tasvir eder. Dolambaçlı tünelleriyle bu bölge, şehrin yönetimi ve dini ritüelleri hakkında çok değerli detayların paylaşıldığı, Anadolu’nun en uzun Yunanca yazıtlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Arsemia, 6 Şubat’taki yıkıcı depremlerden zarar gördü, ancak şaşırtıcı bir şekilde tarihi el sıkışma kabartması sağlam kaldı. Yine de buradaki birçok heykel ve kabartmanın onarılması ve güçlendirilmesi için acil restorasyon yapılması gerekiyor. Farklı kültürel mirasların etkileşimine sahne olan Arsemia’yı korumak için bağışlarınızı bekliyoruz.

UNDP