Somut Olmayan Kültürel Miras

 

Depremlerden etkilenen illerdeki paha biçilemez miras, sadece sit alanlarında değil, nesilden nesile aktarılan geleneklerde de ön plana çıkıyor. Bölgedeki insanlar, yüzyıllar boyunca kültürel sentezin bir sonucu olarak ortaya çıkan bilgi, gelenek ve zanaat yelpazesinden faydalanmışlar. Zanaatkârlar, son derece gösterişli bakır ve sedef üretimi gibi geleneksel yöntemleri korumuşlar. Bağışlar, yerel zanaatkârların taş, mozaik çalışmaları, ipek böcekçiliği, yün halılar, çizgili kutnu kumaş ve çok daha fazlasını barındıran benzersiz ürünler üretmeye devam etmelerine yardımcı olan çalışmalara katkıda bulunacak.

Bölge aynı zamanda zengin bir etnik-dini mozaiği temsil eden çeşitli mutfak geleneklerine de sahip. Malatya kayısısı veya Samandağ biberi gibi özel tarımsal ürünler, yerel geçim kaynakları için vazgeçilmez ve küresel gıda tüketimi için önemli. Künefe, baklava, ev yapımı oruk, muhammara ve pek çok yerel ürün, kültürel bir değer ve bölge sakinleri için de aynı zamanda bir gelir kaynağı.

Bağış kampanyası, somut olmayan kültürel mirasa bağlı olan geçim kaynaklarının restorasyonunu da destekleyecek. Kuşaktan kuşağa aktarılan becerilere sahip geleneksel zanaatkârlar, mesleklerini uygulamak ve korumak için yeni fırsatlar bulacak. Üstelik, genellikle bu tarihi mekanlarla iç içe olan yerel turizm de canlanacak ve bölgedeki işletme ve girişimciler için sürdürülebilir bir gelir kaynağı sağlanacak.

UNDP